Kατατακτήριες

Οι απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ που επιθυμούν να ενισχύσουν το γνωστικό τους υπόβαθρο με ένα επιπλέον πτυχίο ή να μεταπηδήσουν σε ένα νέο αντικείμενο-πεδίο μελέτης, έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στις κατατακτήριες εξετάσεις των σχολών αρχιτεκτονικού και εικαστικού ενδιαφέροντος.

Οι υποψήφιοι προετοιμάζονται είτε ατομικά είτε σε ολιγομελή τμήματα, ενώ διδάσκονται γραμμικό και ελεύθερο σχέδιο, αρχιτεκτονική σύνθεση, ιστορία της τέχνης και της αρχιτεκτονικής, σχέδιο και χρώμα. Τα μαθήματα και η ύλη ποικίλουν ανάλογα με τη σχολή εισαγωγής, ενώ οι εξετάσεις πραγματοποιούνται το Δεκέμβριο κάθε ακαδημαϊκής χρονιάς.

Η προετοιμασία αφορά τα τμήματα:

  • Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
  • Πολιτικών Μηχανικών
  • Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης και Σχεδιασμού Αντικειμένων
  • Γραφιστικής και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών
  • Καλών Τεχνών

Τα μαθήματα της νέας διδακτικής περιόδου ξεκινούν τον Ιούνιο και το Σεπτέμβριο του 2019.

 

Σταθερές διακρίσεις και επιτυχίες:

100%  επιτυχία στις εξετάσεις του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών

2018-2019

Σοφία Γόιδα – 1η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

και 3η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου

Νίκος Χίντζιος – 3ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Κατερίνα Βαγγελή – 4η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Σοφία Ατρείδου – 5η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Θάνος Κεντρωτής – 7ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Μαρίνα Τούλα – 10η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Ελένη Κουτελίδα – 11η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Κάτια Πετσάλη – 13η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Κωνσταντίνα Ασλανίδου – 5η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου

Aφροδίτη Ζτρίβα – 1η στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.

 

2017-2018

Γιώργος Δημάκας – 1ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Έφη Καλπάκη – 3η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Σπύρος Ανεμογιάννης – 6ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Βιργινία Παπαδοπούλου – 7η στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Ηρακλής Σημαιοφορίδης – 10ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Θανάσης Τσιώτας – 12ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

 

2016-2017

Στάθης Παπαδόπουλος – 12ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Αντώνης Τσακίρης – 13ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του A.Π.Θ.

Θεολόγος Κομνιός 4ος στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.

 

2015-2016

Σταύρος Τσουμαλάκος6ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.

 

2014-2015

Δημήτρης Παπαζώης1ος στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ.